Co to je Čchi kung
Tak abychom si to ujasnili, čchi kung dělíme na dva druhy: WAJ-TAN (vnější styl) NEJ-TAN (vnitřní styl).
Čchi kung, také správněji nazývyný nej kung (vnitřní kung fu). Je to druh cvičení, který se převádí do praxe, zlepší a udrží zdraví ale zvetšuje i sílu v bojovém umění. Kung znamená práci a čchi znamená energie. Je to energie které koluje v každém člověku. Čchi kung teda znamená práci s energii, její cirkulaci v těle, proto aby vzrostla a byla lépe ovládána. Mnoho lidí i v samotné číně jsou z čchi zmatení, pochybujhí, zda se dá ovládnou a zda vůbec existuje.
Ještě před padesáty lety se čchi kung praktikoval jenom za zavřenými dveřmi. Praví mistři, kteří ovládali čchi kung učili jenom pár lidí, většinou vlastní syny nebo pár lidí kterým plně důvěřovali. Co se týče chrámů tak tam to bylo to samé.
Měli by jste pochopit, že čchi kung je teorie. Je to podstata čínského lékařství, které má své kořeny před tisíciletími. Jde o to, že čchi je velice spjato s přírodou, to je popsáno v knize Teorie o variacích čchi (ČCHI-CHUA-LUN) a v kniźe o Teorii kanalů a větvích Čchi (ŤING-LUO-LUN) ŤING znamená kanál, LUO se označují menší kanály které odbočují od těch větších. Samotný kanál je důležitý spoj vnitřních orgánu s tělem. Tyto kanály jsou velice často spojeny s tepnami nebo nervy, ale tento vztah není uplně platný. Doměnky vedou k tomu, že tepny a nervy nejsou, jsou to úplně jednuše cesty pro čchi. Existuje 12 hlavních kanalů 2 větší cesty, nazývány taky jako kanály. Podél těchto kanálů se nacházejí dutiny (SÜE), to jsou akupunkturní body , které se dají použít pro stimulaci celého systému. Teorie JIN a JANG jsou také základem čcchi kungu.