Jdi na obsah Jdi na menu
 


POPIS ČAKER

Sedmá čakra - korunní čakra, čakra temene hlavy

Sedmá čakra je nejvýše, nahoře uprostřed nad temenem hlavy a otvírá se nahoru. Je nejvyšším sídlem dokonalosti v člověku. Sedmou čakrou přijímáme kosmickou energii. Rozvíjením této čakry se uvolňují také poslední blokády v ostatních čakrách a jejich energie začínají kmitat na nejvyšších pro ně možných frekvencích. V sedmé čakře nedochází přímo k blokádám, může být pouze více či méně vyvinuta. To se může projevovat pocitem strachu, nejistoty, ztráty cíle, apod.K této čakře jsou přiřazeny:
barva - fialová, bílá, zlatá
části těla - velký mozek
žláza - šišinka mozková (epifýza);
hormony - serotonin, melatonin;
drahokamy - ametyst, křiš?ál, celestin, jadeit, diamant, zlatý kalcit;
aromaterapie - kadidlo, lotos;
spánek - jen bdělý spánek.
Korunní čakru otevírají a rozšiřují fialová a bílá. Otevření korunní čakry nejvíce podpoří pobyt (relaxace, meditace) na vrcholu vysoké hory, co nejblíže otevřenému nebi.

Šestá čakra - čakra čela, příkazová čakra, vnitřní oko, oko moudrosti.

Šestá čakra je uprostřed čela, jeden prst nad kořenem nosu, v místě tzv. "třetího oka". Otvírá se směrem dopředu. Je sídlem vyšších duchovních sil, intelektu, intuice a uvědomování. Vlastní barva této čakry je jasná indigová modř, mohou zde však být i barvy žluté a fialové. Tyto barevné rozdíly ukazují různorodost vědomí. Racionální nebo intelektuální myšlení může způsobit záření žluté. Jasná tmavě modrá ukazuje na intuici a nadsmyslové vnímání se projevuje fialovou barvou. Nedostatečnost funkce této čakry se projevuje "přízemním smýšlením", odmítání vyšších duchovních "tajemných" skutečností. Například při pokusech o pozorování aury, různé druhy věštění apod. Je velmi důležité, aby tato čakra byla harmonická a dobře rozvinuta.K této čakře jsou přiřazeny:
barva - indigově modrá, žlutá, fialová;
smyslová funkce - všechny smysly a nadsmyslové vnímání;
části těla - obličej, oči, uši, nos, dutiny, malý mozek, centrální nervový systém
žláza - podvěsek mozkový (hypofýza);
hormony - vasopresin (adiuretin), pituitrin;
drahokamy - lapis lazuli, indigově modrý safír, sodalit, ametyst, fluorit, nachový apatit, azurit;
aromaterapie - máta peprná, jasmín;
spánek - spánek a bdělý spánek, 4 hodiny.
Otevření a vyjasnění šesté čakry prohlubuje průsvitná temně modrá (indigo), která posiluje a uzdravuje smysly. Šestou čakru stimuluje pozorování temně modré noční oblohy plné hvězd.

Pátá čakra - krční čakra, komunikační centrum.

Pátá čakra je mezi krční jamkou a ohryzkem. Je spojena s krční páteří a otvírá se směrem dopředu. Nachází se zde centrum komunikace, vyjadřovacích schopností a inspirace. Je mostem mezi myšlenkami a reakcí. Její disharmonie se projevuje komunikačními problémy (neschopnost vyjádřit se, prázdné myšlenky - slova, vady řeči, hrubost hlasu, chladné vyjadřování) apod. K této čakře jsou přiřazeny:
barva - světle modrá, stříbrná, zelenavě modrá;
element - éter;
smyslová funkce - sluch;
části těla - oblast krku (šíje), týlu a spodní čelisti, uši, ústrojí hlasu, hrtan, horní část plic, průdušky, hltan, paže;
žláza - štítná žláza; hormony , thyroxin;
drahokamy - akvamarín, tyrkys, chalcedon, lapis lazuli, celestín, modrovrstvený achát, aqua aura;
aromaterapie - šalvěj, eukalyptus;
spánek - na obou bocích, 4 - 5 hodin.
Krční čakře náleží jasná světle modrá barva. Příznivé účinky na tuto čakru má ležení ve volné přírodě a pozorování bezmračného modrého nebe, pozorování zrcadlení modrého nebe na průzračné vodní hladině a tiché šplouchání vln.

Čtvrtá čakra - čakra srdce, srdeční centrum.

Čtvrtá čakra je uprostřed prsou ve výši srdce a otevírá se směrem dopředu. Spojují se zde všechna energetická centra. Úlohou této čakry je sjednocování skrze lásku - láska, harmonie, radost. Její chybná funkce se projevuje snadnou psychickou zranitelností, závislostí, uzavřeností a neschopností lásku vyzařovat - dávat druhým.K této čakře jsou přiřazeny:
barva - zelená, růžová a zlatá;
element , vzduch;
smyslová funkce , hmat- části těla - srdce, horní část zad s hrudníkem a hrudní dutinou, spodní část plic, krev a krevní oběh, kůže;
žláza , brzlík;
hormony , thymohormon;
drahokamy - růžový křemen, turmalín, kunzit, smaragd, nefrit, jadeit, aventurín, růženín, smaragd, sugilit ;
aromaterapie - růžový olej;
spánek - na levém boku, 5 - 6 hodin
Zelená barva luk a lesů navozuje pocit harmonie a sympatie. Něžné vibrace růžové barvy uvolňují zatvrdliny v srdci a povzbuzují tvůrčí činnost a pocity lásky. Každá tichá procházka v nedotknuté přírodě harmonizuje skrze tuto čakru celou naší bytost. Do růžova zbarvené nebe s jemnými mráčky povznáší a rozšiřuje srdce.

Třetí čakra - čakra solar-plexu, čakra pupku.

Třetí čakra je přibližně dva prsty nad pupkem a otvírá se směrem dopředu. Je centrem síly, tudy přijímáme sluneční energii a tím dodáváme tělu vitalitu. Je sídlem osobnosti, vůlí k výkonům, snahou pomoci, citových vazeb a je v přímém spojení s astrálním vibračním polem (z ní také vychází ona známá "stříbrná šňůra"). Blokace zde mají za následek pocit poraženosti, ztátu odvahy a svobodné vůle a strachem ze "životního boje".K této čakře jsou přiřazeny:
barva - žlutá až zlatožlutá; element - oheň;
smyslová funkce - zrak;
části těla - spodní část zad, dutina břišní, trávicí systém, žaludek játra, slezina, žlučník, vegetativní nervový systém;
žláza - slinivka břišní, játra;
hormony - insulin (žluč);
drahokamy - tygří oko, jantar, topas, citrín, růženín, avanturín, malachit, záhněda, sluneční kámen;
aromaterapie - levandule, rozmarýn, bergamot;
spánek - na zádech, 7 - 8 hodin.
Třetí čakru aktivuje jasná sluneční žlu?. Je dobré tuto čakru vystavovat působení paprsků Slunce, pozorovat Sluncem ozářené pole zralého obilí nebo řepky či slunečnice.

Druhá čakra - sakrální čakra, centrum kříže.

Druhá čakra je nad pohlavními orgány, je spojena s křížovou kostí a otevírá se směrem dopředu. Je centrem původních nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Tato čakra ovlivňuje mezilidské vztahy, obzvláště k druhému pohlaví. Nedostatečnost nebo blokace v této čakře se projevuje hrubostí, potlačováním emocí, sexuální chladností.K této čakře jsou přiřaženy:
barva - oranžová;
element - voda;
smyslová funkce - chu?;
části těla - hýždě, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, a vše tekuté (krev, míza, sperma, trávicí š?ávy atd.)
žlázy - varlata, vaječníky, prostata, u žen i regulace cyklu; hormony - estrogen, testosteron;
drahokamy - karneol, adulár, ortoklas, tygří oko, citrín, rutil, zlatý topas;
aromaterapie - ylang-ylang, santal;
spánek - poloha embrya, 8 - 10 hodin.
Druhá čakra se aktivuje jasnou oranžovou barvou. Druhou čakru oživuje měsíční světlo, dotek s vodou a pohled na ně (Měsíc zvláště v úplňku). Skvělá je proto koupel v čisté průzračné vodě v přírodě za jasné měsíčné noci.

První čakra - základní čakra, čakra kořene.

První čakra je mezi konečníkem a pohlavními orgány, je spojena s kostrčí a otvírá se směrem dolů. Spojuje nás s fyzickým světem, touto čakrou proudí energie Země do našeho těla. Aktivní první čakra svítí ohnivě červeně. Harmonická čakra vnáší do nás vitalitu, spokojenost, stabilitu a vnitřní sílu. Při zablokované nebo uzavřené základní čakře máš málo tělesné i duševní síly k překonání čehokoli a mnoho věcí ti dělá starosti, máš pocit nejistoty a nedůvěry.K této čakře jsou přiřazeny:
barva - červená, rudá
element-země;
smyslová funkce - čich;
části těla - páteř, kosti, zuby, nehty, tlusté střevo, konečník,prostata, tvorba krve a stavba buněk;
žláza - nadledvinky;
hormony - adrenalin, noradrenalin,
drahokamy - achát, hematit, krvavý jaspis, granát,červený korál, rubín, heliotrop, tygří oko, rodochrozit, karneol;
aromaterapie - cedr, hřebíček;
spánek - na břiše, 10 - 12 hodin.
První čakra se aktivuje jasnou svítící červenou barvou. Tuto čakru pozitivně ovlivňuje pozorování krvavě rudého vycházejícího nebo zapadajícího Slunce a červánků, nejlépe v sedě se zkříženýma nohama na holé zemi.