úvod a teorie Waj- tanu
27. 1. 2006
Waj-tan je praxe, kterou se zvyšuje cirkulace čchi v stimulací jedné oblasti těla natolik, aby se zde vytvořil velký potenciál energie a přetekl systém kanalů čchi. Waj-tan v čínštině znamená elixír života alchymistů (´tin-tan). Většina spisů pochází od taoistů, proto se nazývají treninkové techniky, které podporujízdraví, sílu a dlouhý život svými taoistickými názvy. Cvičení waj-tanu je dobré dvakrát deně. Mužeme cvičit jednu formu několik let, nebo každý den jinou.
Waj tan rozdělujeme na hybný a klidný. Při hybném waj tanu se určitá část těla nebo sval po určitou dobu opakovaně napíná a uvolňuje při plné pozornosti. Napětí by nemělo být příliž velké, nejlépe žádné, protože napětí zabraňuje přirozenému toku čchi v kanálech. Ti kdo cvičí čchi kung si pouze představují že svaly napínají nebo je napínají tak aby se mohly soustředit. Po několika minutách se čchi nahromadí a vznikne pocit tepla, zimy, každý pocituje něco jiného, při správné soustředění je vždy něco cítit. Jakmile nastane tento stav vysokého potenciálu, nahromadila se energi, ale také krev. Když se svaly uvolní energie se rozteče do míst s menším potenciálem čchi. podle akupunktury je čchi spojeno s vnitřními orgány, takže je-li tok čchi správný, orgány fungují také správně.
Při hybných cvičeních se mysl koncentru na dýchání a současně ve svých představách přivádí čchi do místní oblasti. Kanálový system toku čchi je silně spjat s mozkem, proto můžeme čchi ovládat myšlenkami. Je důležité být při cvičení klidný!!! Svaly by neměli nikdy být silně napjaté!!! Mysl by měla být soustředěná na dýchání tantchienem a na tok čchi. Tyto cviky mají ale i svojí nevýhodo, svaly značně zesílí, nadměrné zesílení vás zpomalí a zúží kanály. Proto by se toto cvičení mělo opakovat, jinak se svaly obalí tukem a čchi bude stagnovat